• Marta Pokorska-Jurek

Sznur Uniwersal dla Starych Koni! L226 w BOŁ

Jest sprawa! Trwa głosowanie na projekty w Budżet Obywatelski Łódź, jest tam SZNUR UNIWERSAL DLA STARYCH KONI (na idealnie widocznym samiutkim końcu stawki projektów ponadosiedlowych - L226).

Ten pomysł udało mi się zgłosić osobiście, a doszlifował go ze mną super zespół z Fundacja IDEANOVA


Na czym ten projekt w ogóle polega? Na zaprojektowaniu inkluzywnego, uniwersalnego miejsca do relaksu i zabawy dla młodych, starszych i tych z niepełnosprawnościami. Miejsce niewykluczające, swobodne, takie w którym waga, wzrost, czy wiek nie mają totalnie żadnego znaczenia.


Poza tym ma być zgrabną i designerką instalacją artystyczną. Brzmi doskonale, prawda? Na zdjeciu widać inspirację - jednak SZNUR będzie miał w sobie oryginalny sznyt i wdzięk, swój własny. Warto jednak podpatrywać pomysły od najlepszych!


Dlaczego sznur? Bo jego głównym budulcem mają być liny. Instalacja będzie do wspinania, do huśtania. Specjalnie dla osób poruszających się na wózkach będzie możliwość bezpiecznego dla siebie i otoczenia pohuśtania na dostosowanej huśtawce. Zresztą - każdy będzie mógł.


Pomysł na projekt wziął się z... - po pierwsze z zazdrości, że dzieci mogą się bawić, a my dorośli jesteśmy wykluczeni na wstępie z zabawy na placu zabaw. Kto ma dziecko ten przynajmniej może się trochę pobawić w piasku, czy pobujać na huśtawce. Ale spróbujcie wejść bez dziecka...

- po drugie z tego, że kiedy wychodziłam z psami na spacer na Stawy Stefańskiego, zauważyłam, że w godzinach najmniejszego ruchu wychodzą mamy i opiekunowie z dorosłymi niepełnosprawnymi dziećmi (w najróżniejszych wymiarach). Jedyne z czego mogli skorzystać to siłownia zewnętrzna, co ani nie jest dostępne dla tych, poruszających się na wózkach, ani jakoś bardzo ciekawe dla tych, którzy są niepełnosprawni w sposób emocjonalny. Tym mniej dostępny był dla nich plac zabaw dla dzieci - za wysocy, za dużo ważą, nie mieszczą się w siedziskach, no i nie wypada. Już nawet nie ma co wspominać o tym, że wózkiem się tam nie wjedzie bo całość zasypana jest piaskiem ...https://budzetobywatelski.uml.lodz.pl/ <- głosujcie na L226!𝐖 𝐫𝐚𝐦𝐚𝐜𝐡 𝐩𝐫𝐨𝐣𝐞𝐤𝐭𝐮 𝐰𝐲𝐤𝐨𝐧𝐚𝐧𝐞 𝐳𝐨𝐬𝐭𝐚𝐧𝐚̨: - Instalacja artystyczno-rekreacyjna, będąca splotem lin, po których można się wspinać od środka i na zewnątrz, na których można także wygodnie usiąść. Instalacja ma przypominać ażurowe tunele. Będzie z nich można oglądać park niczym z korony drzew.

- Przystosowana dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim huśtawka.

- Huśtawki dla osób dorosłych - niezależnie od wagi. Huśtawki są też odpowiedzią na potrzebę zabawy dla osób z różnymi niepełnosprawnościami intelektualnymi, które nie mogą już korzystać z placu zabaw dla dzieci.

- Designerska siatka do wspinania oraz leżenia, siedzenia i czytania książek.https://budzetobywatelski.uml.lodz.pl/#bo #bolodz #budzetobywatelski #bołódź #miastolodz #fundacjaideanova #mysleoprzyszlosci #placzabaw #placzabawdladoroslych #projektowanieuniwersalne #uniwersal #designuniwersalny #dlawszystkich
25 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie