• Marta Pokorska-Jurek

Znikną z powierzchni Ziemi za naszego życia. Artykuł F5

Tym razem to naprawdę dobra wiadomość

Polski zespół badawczy pod patronatem profesor Anny Masek opatentował całkowicie zielone polimery, czyli takie, które składają się wyłącznie z produktów pochodzenia roślinnego. Roślinne słomki do napojów, opakowania do żywności, krzesła, zabawki, które nie zaśmiecą środowiska. Niemożliwe? A jednak, to już się dzieje.

Można je wytwarzać z kukurydzy, biomasy odpadowej, skrobi termoplastycznej, polilaktydu (czyli kwasu mlekowego, który jest np. w nalocie na ogórkach kiszonych). Mogą z powodzeniem zastąpić polipropylen i polietylen, ponieważ cechuje je sztywność, transparentność i termoplastyczność. Są w 100 proc. biodegradowalne. Zależnie od warunków – rozkładają się 3 lata albo jedynie 100 dni w kompostowniku.

Pod wpływem słońca, deszczu, wyższej temperatury obracają się w biomasę, dwutlenek węgla i wodę. Są więc całkowicie nieszkodliwe dla środowiska. – Jest to alternatywa do polimerów oksydegradowalnych używanych np. do wytwarzania ekotoreb foliowych – mówi badaczka prof. Anna Masek. – Taki materiał utlenia się i rozpada, ale na mikroplastik i jony metalu. Ten materiał znika nam sprzed oczu, ale pozostaje w postaci nanocząstek. Zielone polimery rozkładają się na proekologiczne produkty, które nie zaszkodzą, a nawet i użyźnią glebę. (....)


Dalej przeczytasz tu:

https://www.f5.pl/ekologia/znikna-z-powierzchni-ziemi-za-naszego-zycia-tym-razem-naprawde-dobra-wiadomosc

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie