• Marta Pokorska-Jurek

Wywiad z pomysłodawcą sklepów socjalnych. Artykuł F5Minął miesiąc od uruchomienia pierwszego w Polsce sklepu socjalnego. Wywiad z pomysłodawcą

W tym sklepie ceny produktów są niższe przynajmniej o połowę względem ceny rynkowej. Za chleb płaci się 20 groszy, a za makaron złotówkę. Sklep przeznaczony jest dla tych, których dochód jest, eufemistycznie mówiąc, dość skromny. Wkrótce sieć sklepów Spichlerz powiększy się o kolejne miasta. O idei opowiada prezes Fundacji Wolne Miejsce – Mikołaj Rykowski, spiritus movens całego zamieszania.


F5: Fundacja Wolne Miejsce otworzyła w Katowicach pierwszy sklep socjalny w Polsce – Spichlerz. Inspiracja przyszła z Austrii od Fundacji SOMA. Czy inicjatywa została przeniesiona jeden do jednego?


Mikołaj Rykowski, Prezes Fundacji Wolne Miejsce:Informacje o sklepach socjalnych w Wiedniu docierały do nas już od dawna. Okazało się, że mamy z Fundacją SOMA wspólne kontakty i przyjaciół. W zeszłym roku pojechaliśmy przekonać się na własne oczy, jak wygląda taka idea w praktyce. W delegację udał się z nami prezydent Katowic i kilku radnych. Od razu zaczęliśmy się zastanawiać nad tym, w jakiej formie zaszczepić ów pomysł na grunt polski. W prowadzeniu sklepów socjalnych Austriacy mają 30 lat doświadczenia. My dopiero zaczęliśmy tę drogę. Kiedy 10 grudnia 2020 otworzyliśmy pierwszy sklep w Polsce, było to swego rodzaju święto. Sieć sklepów Spichlerz powstanie w każdym mieście, które nas zaprosiło do współpracy.

Wkrótce otworzymy sklep w Tarnowie, potem Lublinie, Warszawie, Łodzi i kolejnych miastach.

Chcemy działać poprzez współpracę z samorządami, z prezydentami, ale również z lokalnymi fundacjami i stowarzyszeniami. Warto powiedzieć, że Spichlerz nie jest tylko sklepem – jest przede wszystkim miejscem spotkań człowieka z człowiekiem. Oczywiście znajdują się w nim produkty za połowę ceny, ale głównym celem Spichlerzy jest pomoc ludziom i umożliwienie wyjścia z trudnej sytuacji życiowej.


Na jakiej podstawie dokonywana jest weryfikacja, czy dana osoba jest uprawniona do zakupów w Spichlerzu?


(...)

czytaj dalej: https://www.f5.pl/spoleczenstwo/spichlerz

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie